wiem, zamknij

kontakt      


 ● O Bibliotece

 ● Aktualności

 ● Nowości w bibliotece

 ● Oddziały

 ● Filie

 ● Statut

 ● Regulamin wypożyczalni
    dla dorosłych

 ● Regulamin czytelni dla dorosłych
    i Działu Tradycji
   "Muzeum Ziemi Pyrzyckiej"

 ● Regulamin działu dla dzieci
i młodzieży

 ● Regulamin wypożyczalni książek na kasetach magnetofonowych

 ● Regulamin czytelni internetowej

 ● Archiwum
2012 rok
2011 rok
2010 rok
2009 rok

2008 rok

Spotkanie autorskie w PBP


23 maja 2015

       14 maja w ramach „Tygodnia Bibliotek 2015” pod hasłem „Wybieram Bibliotekę” w Dziale Tradycji Pyrzyckiej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie autorskie z poetką, pyrzyczanką Stefanią Jendraszczyk.

>>> czytaj wiecej <<<

Twórczość Seniorów w PBP


13 maja 2015

       12 maja w ramach „Tygodnia Bibliotek”, w tym roku odbywającego się pod hasłem „Wybieram Bibliotekę” w Dziale Tradycji PBP odbyła się prezentacja wybranych utworów słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pyrzycach, który w tym roku świętuje jubileusz 10-lecia.

>>> czytaj wiecej <<<

Biblioteka na Festynie


05 czerwca 2013

        2 maja podczas Festynu Rodzinnego „Razem Bezpieczniej” Pyrzycka Biblioteka Publiczna również włączyła się do zabawy. W „bajkowym kąciku” dzieci i młodzież mogły znaleźć chwilę wytchnienia słuchając bajek, kolorując bajkowe postaci, oglądając książki, rozwiązując łamigłówki i krzyżówki. Kolorowe klocki, układanki i bańki mydlane zachęcały do zabawy.

>>> czytaj wiecej <<<

„Spotkanie z wierszem i pieśnią Powstania Warszawskiego”


05 marca 2015

        „Spotkanie z wierszem i pieśnią Powstania Warszawskiego” zorganizowane przez Sekcję Literatury Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Pyrzycką Bibliotekę Publiczną miało miejsce w Dziale Tradycji - „Muzeum Ziemi Pyrzyckiej” PBP 10 marca 2015 r.

>>> czytaj wiecej <<<

Dzień Bezpiecznego Internetu w Pyrzyckiej Bibliotece Publicznej


25 lutego 2015

        25 lutego 2015 roku w Czytelni dla Dorosłych Pyrzyckiej Biblioteki Publicznej odbyły się zajęcia edukacyjne na temat bezpieczeństwa dzieci w Internecie. W spotkaniu wzięło udział 19 dzieci z klasy 3d ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Leonida Teligi w Pyrzycach.

>>> czytaj wiecej <<<

ZAUWAŻ MNIE


12 lutego 2015

        14 lutego to nie tylko popularne Walentynki, to także Światowy Dzień Chorych na Padaczkę. Dlatego właśnie w tym dniu kończy przeprowadzana od 2009 roku Akcja Zauważ Mnie. Od roku 2011 Akcja przeprowadzana jest w formie marszu Nordic Walking. W roku 2015 jego uczestnicy pokonają ponad 530 kilometrową trasę z Malborka do Pyrzyc odwiedzając po drodze 17 miast, w których rozdawać będą specjalne "walentynki" z informacjami o padaczce.

>>> czytaj wiecej <<<

Ferie w Bibliotece 2015


09 lutego 2015

        Podczas ferii zimowych w Pyrzyckiej Bibliotece Publicznej i jej filiach odbywały się różnorodne formy zajęć i zabaw z dziećmi. Podczas nich dzieci miały okazję wzięcia udziału w grach i zabawach literackich. Łamały główki podczas rozwiązywania zagadek, rebusów czy kalamburów. Popisywały się również pięknym czytaniem. Znalazło się również zajęcie dla zdolnych rąk. Podczas zajęć plastycznych dzieci zrobiły laurki dla Babci i Dziadka, koszyczki i ozdobne pudełeczka, piękne ilustracje do znanych bajek oraz tworzyły „Bałwankową osadę”. Dzieci doskonale bawiły się podczas zabaw edukacyjnych z komputerem.

>>> czytaj wiecej <<<

GMINNE OBCHODY DNIA SENIORA


07.11.2014


        6 listopada w sali widowiskowej PDK odbyły się Gminne Obchody Dnia Seniora. Odpowiadając na zaproszenie Burmistrza Pyrzyc Jerzego Marka Olecha i Dyrektora Pyrzyckiej Biblioteki Publicznej Magdaleny Brzozowskiej – Wróblewskiej licznie przybyli Seniorzy Ziemi Pyrzyckiej.

>>> czytaj wiecej <<<

Pasowanie na Czytelnika w PBP


29 października 2014


        21 października uczniowie klas I A, C i D Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Pyrzycach zostali oficjalnie pasowani na Czytelników Pyrzyckiej Biblioteki Publicznej. Młodzi czytelnicy odwiedzili Oddział dla Dzieci, gdzie poznali zasady, jakimi się trzeba kierować w bibliotece – jak się zapisać, gdzie stoją interesujące ich książki, jak się zachować w bibliotece, co można robić w czytelni i czytelni komputerowej.

>>> czytaj wiecej <<<

Wizyta w Bibliotece


16 października 2014


        17 września 2014 r. do Filii Bibliotecznej w Brzesku zawitała wycieczka 17 uczniów z klasy „0” Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Brzesku wraz ze swoimi opiekunkami. Dzieci zwiedziły bibliotekę, w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” wysłuchały bajki „Przygody na wsi”.
        Nie zabrakło zabawy w kąciku dla dzieci, z komputerem, kolorowanek czy też słodkiego upominku. Dzieci na pamiątkę otrzymały zakładki do książek i kolorowe balony.


 

>>> czytaj wiecej <<<

Przedszkolaki w brzeskiej bibliotece


16 października 2014


        25 września w brzeskiej Filii Pyrzyckiej Biblioteki Publicznej gościła grupa przedszkolaków ze swoimi wychowawczyniami – Justyną Gruszczyńską i Grażyną Sosnowską. Dzieci poznały pomieszczenia biblioteki, miejsca, gdzie mogą znaleźć interesujące dla siebie książki czy bajeczki. Odbyło się również głośne czytanie – dzieci poznały bajkę „Zręczna koparka”. Nie mogło zabraknąć gier i zabaw, zabaw plastycznych i przy komputerach. Dzięki Krystynie Gunerce i Joannie Kołatkiewicz – Olszówce nie zabrakło słodkiego poczęstunku i małych upominków.


 

>>> czytaj wiecej <<<

WAKACJE Z BIBLIOTEKĄ


17 września 2014


        Pyrzycka Biblioteka Publiczna oraz file w „Sadach”, Brzesku, Krzemlinie, Mielęcinie, Okunicy, Ryszewku i Żabowie na tegoroczną odsłonę „Wakacji z Biblioteką” przygotowała wiele atrakcyjnych propozycji dla dzieci i młodzieży. Tradycyjnie we wszystkich placówkach odbywało się głośne czytanie, ale też dzieci musiały powytężać głowy podczas rozmaitych konkursów typu kalmbury, quizy literackie, zagadki, krzyżówki musiały się wykazać umiejętnością logicznego myślenia, spostrzegawczością, dobrą pamięcią.


 

>>> czytaj wiecej <<<

Narodowe Czytanie 2014


07 września 2014


        Dwa lata temu Narodowe Czytanie zainaugurował Prezydent RP Bronisław Komorowski wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W zeszłym roku, podczas drugiej odsłony akcji, w całej Polsce, również w Pyrzycach czytaliśmy „Zemstę” Aleksandra Fredry.


 

>>> czytaj wiecej <<<

PBP na festynie "Zakończenie lata"


04 września 2014


        Podczas Festynu „Pożegnanie Lata” wśród licznych atrakcji również Pyrzycka Biblioteka Publiczna miała swój kolorowy „ogródek” tematyczny, którego oferta skierowana była głównie do dzieci i młodzieży. Bajki, kolorowanki, wesołe słoneczka – przylepianki oraz piaskownica cieszyły się dużą popularnością.


 

>>> czytaj wiecej <<<

„Szlakiem pyrzyckich zabytków”


17 czerwca 2014


        W sobotę, 14 czerwca odbył się Rajd Nordic Walking „Szlakiem pyrzyckich zabytków” organizowany przez pyrzycki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Pyrzycką Bibliotekę Publiczną. Oprócz pyrzyczan uprawiających Nordic Walking przybyła grupa zwolenników tego typu rekreacji z Barlinka – Europejskiej Stolicy Nordic Walking.
 

>>> czytaj wiecej <<<

Wystawa poświęcona Misji chrystianizacyjnej biskupa Ottona z Bambergu


17 czerwca 2014


        Przyłączając się do obchodów 890. rocznicy Chrztu Pyrzyczan, Pyrzycka Biblioteka Publiczna, w holu przed swoją siedzibą w budynku PDK prezentuje wystawę poświęconą Misji chrystianizacyjnej biskupa Ottona z Bambergu na Pomorzu Zachodnim. Święty Otton jest patronem miasta Pyrzyce, dlatego PBP postanowiła przybliżyć sylwetkę św. Ottona, jego życie i życiową misję, jaką była misja chrystianizacyjna na Pomorzu Zachodnim. Biskup z Bambergu przybył do Pyrzyc 4 czerwca 1124 r., tu wraz z klerykami i tłumaczem rozpoczął ewangelizację Pyrzyczan. Pamiątką tego wydarzenia i miejscem jednej z chrzcielnic jest do dziś Święta Studnia przy ul. Warszawskiej.
 

>>> czytaj wiecej <<<

Wizyta dzieci z Przedszkola Publicznego nr 4


04 czerwca 2014

        3 czerwca w Dziale dla Dzieci i Młodzieży gościła grupa 5-latków z Przedszkola Publicznego nr 4 „Bajkowa Kraina” w Pyrzycach wraz ze swoimi wychowawczyniami. Dzieci mogły obejrzeć wypożyczalnię, czytelnię i czytelnię internetową. Dowiedziały się co to jest biblioteka i co, oprócz wypożyczania książek oferuje młodym czytelnikom.

>>> czytaj wiecej <<<

Wystawa z okazji 25. rocznicy wolnych wyborów w Polsce


03 czerwca 2014

        4 czerwca obchodzimy 25. rocznicę pierwszych wolnych wyborów w Polsce. Wystawę upamiętniającą to wydarzenie można zobaczyć w holu przed Pyrzycką Biblioteką Publiczną w budynku PDK na I piętrze.

>>> czytaj wiecej <<<

Tydzień Bibliotek w PBP


19 maja 2014

        Tydzień Bibliotek to coroczna akcja organizowana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, to program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji. Odbywa się on zawsze w dniach 8 – 15 maja.

>>> czytaj wiecej <<<

Spotkanie autorskie z Stefanią Jendraszczyk


19 maja 2014

        15 maja w Pyrzyckiej Bibliotece Publicznej w ramach „Tygodnia Bibliotek” odbyło się spotkanie autorskie z panią Stefanią Jendraszczyk – pyrzyczanką, która wydała szósty już tomik poezji „Taki dzień a jakby w nim tysiąc”. W spotkaniu wzięła udział młodzież z Publicznego Gimnazjum w Pyrzycach wraz z panią Małgorzatą Majak i panią Barbarą Stacherą. Spotkanie otworzyła dyrektor PBP pan Magdalena Brzozowska – Wróblewska witając przybyłych. Sylwetkę pani Stefanii przedstawiła młodzieży pani Grażyna Poczciwińska.

>>> czytaj wiecej <<<

Spotkanie autorskie z Katarzyną Campbell


19 maja 2014

        13 maja w Pyrzyckiej Bibliotece Publicznej, w ramach „Tygodnia Bibliotek” odbyło się spotkanie autorskie z Katarzyną Campbell, autorką książek dla dzieci. Przygodę z poezją rozpoczęła w 2010 roku. Od kilku lat pisze utwory dla dzieci, do których tworzenia zainspirował ją syn Radek.

>>> czytaj wiecej <<<

Dzień Bibliotek i Bibliotekarzy


14.05.2014


        8 maja jest obchodzony Dzień Bibliotek i Bibliotekarzy. Na zaproszenie Dyrektorki PBP Magdaleny Brzozowskiej - Wróblewskiej w Pyrzyckiej Bibliotece Publicznej z tej to okazji odbyło się spotkanie wszystkich pracowników PBP przy kawie. Listy gratulacyjne oraz tort w imieniu Burmistrza Pyrzyc, Jerzego Marka Olecha wręczyły Monika Wrzosek oraz Małgorzata Nowakowska. Dyrektor Magdalena Brzozowska – Wróblewska podziękowała pracownicom za codzienną pracę i wręczyła każdej Pani różę, życząc zdrowia i wszelkiej pomyślności zarówno w życiu osobistym jak i zawodowym.

>>> czytaj wiecej <<<

Odwiedziny przedszkolaków z Żabowa


05 maja 2014


        W ramach obchodzonego w kwietniu Dnia Ochrony Zabytków, przedszkolaki z Przedszkola Publicznego w Żabowie wraz ze swoimi paniami odwiedziły Dział Tradycji PBP - „Muzeum Ziemi Pyrzyckiej”. Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały zbiory, słuchały opowieści o nich, ale największą atrakcją była możliwość dotykania niektórych eksponatów, dźwigania starego żelazka czy miecza, czy próby podniesienia dzwonu. Miniaturka chaty pyrzyckiej, okrzyknięta domkiem dla lalek też przyciągnęła do siebie przedszkolaków, które wykazały się również sporą wiedzą na temat historii oraz zgromadzonych przedmiotów codziennego użytku.

>>> czytaj wiecej <<<

Wystawa o Janie Pawle II


05 maja 2014


        W sobotnich godzinach porannych, 26 kwietnia, w przeddzień Kanonizacji Jana Pawła II na Placu Ratuszowym PBP zaprezentowała wystawę prezentującą najważniejsze aspekty życia tego wielkiego Polaka. Po południu wystawa została przeniesiona do Kościoła WNMP.

>>> czytaj wiecej <<<

Podsumowanie Konkursu Plastycznego


15 kwietnia 2014


        11 kwietnia w Pyrzyckim Domu Kultury odbyło się podsumowanie Konkursu Plastycznego „Pisanka i Palma Wielkanocna”. Pyrzycka Biblioteka Publiczna przyznała trzy nagrody w tym konkursie. Pani Helena Skuza za misternie uplecioną palmę wielkanocną, Łukasz Weymann i Szymon Jeżycki za niepowtarzalne pisanki. Serdecznie gratulujemy.

>>> czytaj wiecej <<<

„Szlakiem Najstarszych Zabytków Pyrzyc”


12 kwietnia 2104


        12 kwietnia, w Dziale Tradycji –„Muzeum Ziemi Pyrzyckiej” Pyrzyckiej Biblioteki Publicznej gościli uczestnicy Rajdu „Szlakiem Najstarszych Zabytków Pyrzyc”. Reprezentanci placówek oświatowych naszego regionu wzięli udział w konkursie wiedzy o pyrzyckich zabytkach. Wiedza uczestników Rajdu była imponująca, aż 5 reprezentacji otrzymało maksymalną liczbę punktów i potrzebna była dogrywka, aby wyłonić zwycięzcę – reprezentację Szkoły Podstawowej w Brzesku. Gratulacje dla wszystkich drużyn i ich opiekunów.

>>> czytaj wiecej <<<

Wystawa poświęcona 4. rocznicy Katastrofy Smleńskiej


09 kwietnia 2014


        10 kwietnia mija 74. rocznica ujawnienia zbrodni katyńskiej oraz 4. rocznica Katastrofy Smoleńskiej. Wystawę poświęconą tym wydarzeniom można zobaczyć w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pyrzycach do 14 kwietnia, a którą przygotowała Pyrzycka Biblioteka Publiczna.

>>> czytaj wiecej <<<

Wystawa dla uczczenia rocznicy śmierci Jana Pawła II


02 kwietnia 2014

        Dla uczczenia 9. rocznicy śmierci Papieża Jana Pawła II Pyrzycka Biblioteka Publiczna przygotowała wystawę przedstawiającą postać tego wielkiego Polaka, od lat dziecięcych i młodość, poprzez lata studenckie, jako kapłana, biskupa i jako Papieża Jana Pawła II. Wystawę można obejrzeć w holu Pyrzyckiego Domu Kultury, przy wejściu do Biblioteki do 6 kwietnia.

>>> czytaj wiecej <<<

Warsztaty rękodzielnicze


02 kwietnia 2014

        Święta Wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami, a każdy z nas chyba już stęsknił się za wiosną i jej kolorami, dlatego 26 marca w Pyrzyckiej Bibliotece Publicznej odbyły się warsztaty rękodzielnicze. Nasze uzdolnione koleżanki – Maria Wieczorkiewicz i Halina Paszkowska zaprezentowały swoje prace związane ze świętami i wiosną.

>>> czytaj wiecej <<<

Spotkanie z poezją Papuszy


24 marca 2014

        Spotkanie z poezją cygańskiej poetki – Papuszy miało miejsce 18 marca w Dziale Tradycji - „Muzeum Ziemi Pyrzyckiej” Pyrzyckiej Biblioteki Publicznej. Twórczość poetki przygotowała i przedstawiła Sekcja Literacka Uniwersytetu Trzeciego Wieku, panie: Jadwiga Rzepiak, Astrid Czarnecka, Krystyna Góral, Halina Kozłowska, Helena Śliwińska oraz panowie: Jerzy Goclik, Edwin Nickel, Józef Majewski i Wojciech Siatczyński.

>>> czytaj wiecej <<<

Katalog zabytków powiatu pyrzyckiego


12 marca 2014

        7 marca 2014 r. W Kaplicy św. Ducha, Dziale Tradycji - „Muzeum Ziemi Pyrzyckiej” odbyła się promocja „Katalogu zabytków powiatu pyrzyckiego", którego autorami są Dorota Bartosz i Maciej Słomiński. Katalog ten stanowi pierwszą część serii „Katalogu zabytków sztuki w Polsce”.

>>> czytaj wiecej <<<

Ferie 2014 w Pyrzyckiej Bibliotece Publicznej


06 marca 2014

        Pyrzycka Biblioteka Publiczna wraz z filiami w „Sadach”, Brzesku, Krzemlinie, Mielęcinie, Okunicy, Ryszewku i Żabowie przygotowała na czas ferii zimowych bogaty i atrakcyjny program.

>>> czytaj wiecej <<<

WIECZÓR Z POEZJĄ JULIANA TUWIMA


26 lutego 2014


        12 lutego 2014 r. w Kaplicy św. Ducha, Dziale Tradycji – „Muzeum Ziemi Pyrzyckiej” Pyrzyckiej Biblioteki Publicznej odbył się Wieczór Poezji Juliana Tuwima. Pomimo, iż Rok Juliana Tuwima już minął (2013), to jednak w tym roku obchodzimy 120. rocznicę jego urodzin. Wieczór Poezji przyciągnął znakomitą i liczną publiczność, którą przywitała Magdalena Brzozowska – Wróblewska dyrektor PBP.

>>> czytaj wiecej <<<

Podziękowania od Prezydenta


03 stycznia 2014


        Pyrzycka Biblioteka Publiczna otrzymała podziękowania od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego za akcję "Narodowe Czytanie".

>>> czytaj wiecej <<<

Wojciech Matusiak - spotkanie


10 grudnia 2013


        10 grudnia, w Dziale Tradycji - „Muzeum Ziemi Pyrzyckiej” oficjalnie została otwarta wystawa trofeów sportowych Wojciecha Matusiaka, kolarza, olimpijczyka, najbardziej utytułowanego zawodnika w historii szczecińskiego kolarstwa, Honorowego Obywatela Pyrzyc.

>>> czytaj wiecej <<<

PRZEDSZKOLAKI W FILII BIBLIOTECZNEJ W BRZESKU


10 grudnia 2013


       

>>> czytaj wiecej <<<

Odwiedziny w Oddziale dla Dzieci PBP


10 grudnia 2013


        19 listopada 2013 r. zawitała do biblioteki grupa czterolatków z Niepublicznego Przedszkola „Promyczek” w Pyrzycach. Dzieci, oprócz poznania biblioteki dla dzieci, znajdujących się tu książeczek dla nich skierowanych dowiedziały się jak można zostać czytelnikiem w Oddziale dla Dzieci PBP.

>>> czytaj wiecej <<<

Architektura ryglowa


19 listopada 2013

Dział Tradycji - „Muzeum Ziemi Pyrzyckiej” Pyrzyckiej Biblioteki Publicznej 19 listopada gościł w swoich murach panią Aleksandrą Hamberg - Federowicz, starszy kustosz Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie oraz młodzież z klasy III A Zespołu Szkół nr 1 wraz z panią Żanetą Musiałą – Gronowicz. Prelekcja „ZACHODNIOPOMORSKA ARCHITEKTURA RYGLOWA, czyli MIĘDZY SŁUPEM A RYGLEM” zorganizowana została w ramach projektu „Zachodniopomorska architektura ryglowa – społeczny i materialny wymiar dziedzictwa” przez Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie, w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Dziedzictwo kulturowe priorytet Kultura ludowa.

>>> czytaj wiecej <<<

Światowy Dzień Seniora


19 listopada 2013

14 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Seniora. Tego dnia, wieczorem, na zaproszenie Burmistrza Pyrzyc Jerzego Marka Olecha i dyrektora Pyrzyckiej Biblioteki Publicznej Magdaleny Brzozowskiej – Wróblewskiej bardzo licznie przybyli przedstawiciele Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Pyrzycach, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Europejskiego Klubu Seniora, Polskiego Związku Niewidomych, Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę, Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Pyrzyckiej Rady Seniorów, Związku Sybiraków, Zespołów „Kresowianka”, „Pyrzyczanka”, „Seniorita”, „Wrzos” i „Jaworek”.

>>> czytaj wiecej <<<

Pasowanie na czytelnika w PBP


31 października 2013


        29 października w Pyrzyckiej Bibliotece Publicznej odbyło się Pasowanie na Czytelnika. W uroczystości brały udział dzieci z klas drugich Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Pyrzycach pod opieką Agnieszki Bil.

>>> czytaj wiecej <<<

Inauguracja Roku Kulturalnego 2013/2014


31 października 2013


        25 października 2013 r. w Kaplicy św Ducha odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Kulturalnego 2013/2014. Magdalena Brzozowska Wróblewska, dyrektor PBP, przywitała gości w siedzibie Pyrzyckiej Biblioteki Publicznej – Dziale Tradycji - „Muzeum Ziemi Pyrzyckiej”, które obecnego kształtu nabrało w sierpniu b.r. W swoim wystąpieniu Burmistrz Pyrzyc, Jerzy Marek Olech zanaczył, że kultura jest niezwykle ważną sferą działalności człowieka, która pobudza i rozwija wrażliwość oraz wzbogaca naszą osobowość. Dzięki niej życie codzienne nabiera innych, jaśniejszych barw.

>>> czytaj wiecej <<<

Baśnie braci Grimm


20 września 2013


        20 września Pyrzycką Bibliotekę Publiczną odwiedziły dzieci z klas II ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Pyrzycach pod opieką pani Agnieszki Bil, w związku z przypadającą na ten dzień 150. rocznicą śmierci Jacoba Ludwiga Karla Grimma (04.01.1785-20.09.1863) niemieckiego filologa, członka berlińskiej Akademii Nauk - badacza baśni i podań ludowych. Wiele utworów publikował z bratem Wilhelmem. Największą sławę przyniosło im autorstwo zbioru dla dzieci „Baśnie braci Grimm”.

>>> czytaj wiecej <<<

"Narodowe Czytanie"


09 września 2013


        ...to zainicjowana w zeszłym roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Jej podstawowym celem jest propagowanie rodzimej literatury i wzmacnianie wspólnoty narodowej. Narodowe czytanie inspiruje, buduje międzypokoleniowe mosty, łączy ludzi ponad codziennymi podziałami.

>>> czytaj wiecej <<<

Wakacje w Filii PBP w Okunicy


05 września 2013


        Zajęcia wakacyjne z dziećmi odbywały się w środy i piątki. Podczas nich odbywały się zabawy plastyczne (rysowanie, malowanie, lepienie z plasteliny) oraz zabawy literackie. Dzieci również opowiadały o swoich wakacjach marzeń. Odbywały się również gry i zabawy ruchowe na boisku przy bibliotece. Nie obyło się bez głośnego czytania dla dzieci oraz gier i zabaw związanych ze znanymi utworami (wierszami i bajkami).

>>> czytaj wiecej <<<

Wakacje w Filii PBP w Krzemlinie i Mielęcinie


05 września 2013


         KRZEMLIN
       
Dzieci, które nie wyjechały na wakacje mogły spędzić wolny czas w bibliotece. Zajęcia odbywały się codziennie od poniedziałku do piątku przez cale wakacje

>>> czytaj wiecej <<<

Wakacje w Brzesku


05 września 2013


        W filii PBP w Brzesku podczas wakacji dzieci mogły korzystać z różnych form zabawowych organizowanych podczas wakacji. Odbywało się głośne czytanie dla dzieci oraz przez dzieci, naśladowały postacie ze znanych bajek, odgadywały tytuły Dzieci malowały farbami, rysowały, uczyły się robić kwiaty z bibuły, rysowały bajkowych bohaterów. Nie zabrakło również zabaw ruchowych, gry w piłkę oraz zabaw zręcznościowych.

>>> czytaj wiecej <<<

Wakacje w Filii PBP „Sady”


05 września 2013


        Podczas wakacji dzieci mogły spędzać twórczo czas w bibliotece, każdy mógł wybrać coś dla siebie. Były oczywiście zabawy literackie – głośne czytanie przez dzieci dla dzieci, rozwiązywanie rebusów, zagadek, łamigłówek. Można było przypomnieć sobie (zanikającą już niestety) sztukę pisania listów, np. do przyjaciela.

>>> czytaj wiecej <<<

Po wakacjach ...


05 września 2013


        W Dziale dla Dzieci Pyrzyckiej Biblioteki Publicznej zajęcia odbywały się w każdą środę w okresie od 3 lipca do 28 sierpnia. W zajęciach brały udział dzieci w wieku 6 – 13 lat.
        Oprócz tego codziennie odbywały się zabawy z komputerami, również codziennie dzieci mogły korzystać z gier planszowych, układanek, czasopism i bajek w czytelni.

>>> czytaj wiecej <<<

Wakacje w Filii PBP w Żabowie


05 września 2013


        Wakacje rozpoczęły się głośnym czytaniem bajek i opowiadań wybranych przez dzieci. Oglądaliśmy książkę p.t. „Niezwykłe zwierzęta”, przy okazji opowiadając o tych zwierzakach.

>>> czytaj wiecej <<<

Wakacje w Filii PBP w Ryszewku


05 września 2013


        Wakacje rozpoczęto pod ogólnym hasłem „Tydzień na wsi” wobec czego wszystkie zajęcia były z nim związane. Podczas zajęć „Wyprawy Książkowe w Krainy Bajkowe” odbyło się głośne czytanie bajek związanych z tematyką wiejską. „Przez rozrywkę do wiedzy” droga wiodła dzieci poprzez gry i zabawy edukacyjne. „Rusz głową” to zabawy z rebusami, zagadkami oraz łamigłówkami.

>>> czytaj wiecej <<<

Wystawa


02 września 2013


        Podczas tegorocznych Dożynek Archidiecezjalnych Pyrzycka Biblioteka Publiczna przedstawiła wystawę związaną z jubileuszem, który Pyrzyce obchodzą w tym roku – 750-leciem nadania przez księcia Barnima I praw miejskich, takich samych z jakich korzystali mieszczanie szczecińscy.

>>> czytaj wiecej <<<

Dział Tradycji PBP zaprasza!!!


09 sierpnia 2013


        Z początkiem sierpnia 2013 roku wznowił działalność Dział Tradycji – „Muzeum Ziemi Pyrzyckiej” Pyrzyckiej Biblioteki Publicznej w Kaplicy św. Ducha.

>>> czytaj wiecej <<<

Wakacje 2013 z PBP


27 czerwca 2013


       Oddział dla Dzieci PBP:
zajęcia będą się odbywały w godzinach od 11.00 do 13.00.

  • 3 lipca - „Żeby wakacje były bezpieczne” - pogadanka i zajęcia plastyczne.

  • 10 lipca - „Inteligencja” - gry i zabawy literackie.

  • Od 15 lipca w Oddziale dla Dzieci będzie przeprowadzane scontrum (inwentaryzacja).

  • 7 sierpnia - „Wakacje z humorem – nawet, gdy pada deszcz” - czytanie i opowiadanie dowcipów i anegdot.

  • 14 sierpnia - „Zagadka jest dobra na wszystko” - rozwiązywanie zagadek i rebusów.

  • 21 sierpnia - „Jak cudne są wspomnienia” - opowiadanie oraz ilustrowanie wakacyjnych przeżyć.

  • 28 sierpnia - Zakończenie wakacji, poczęstunek dla dzieci.

>>> czytaj wiecej <<<

„Dziedzictwo kulturowe Pyrzyc”


24 czerwca 2013


        19 czerwca 2013 roku, w sali widowiskowo – kinowej odbyło się sympozjum naukowe „Dziedzictwo kulturowe Pyrzyc” z okazji jubileuszu 750-lecia Pyrzyc. Sympozjum otworzył Burmistrz Pyrzyc Jerzy Marek Olech, witając przybyłych mieszkańców Ziemi Pyrzyckiej. Burmistrz Pyrzyc podkreślił, że sympozjum jest poważnym wydarzeniem dla jubileuszu miasta, które mogło się odbyć w obliczu tragedii, jaka spotkała 64 mieszkańców naszego miasta.

amiątkę „odznakę” pirata. Dzieci również mogły uzupełnić zapas energii do dalszych zabaw słodkim poczęstunkiem.

>>> czytaj wiecej <<<

Piracki Dzień Dziecka z Pyrzycką Biblioteką Publiczną


05 czerwca 2013


        PBP przygotowała szereg propozycji zabaw i gier literackich dla dzieci w różnym wieku, w tym roku tematem wiodącym byli piraci. Dzieci po intensywnych zabawach ruchowych mogły odetchnąć w „ogródku” tematycznym PBP i trochę poćwiczyć umysł. Były więc kolorowanki, łamigłówki, labirynty, rebusy oraz krzyżówki związane z „Piratami z Nibylandii”, „Piratem Patch'em”, piratami i Kapitanem Hakiem z „Piotrusia Pana”. Każde dziecko odwiedzające „ogródek” biblioteki dostawało na pamiątkę „odznakę” pirata. Dzieci również mogły uzupełnić zapas energii do dalszych zabaw słodkim poczęstunkiem.

>>> czytaj wiecej <<<

Zmieniliśmy siedzibę!


22 maja 2013


        Ilością paczek z książkami przebiliśmy Pocztę. Najpierw sterty rosły i rosły, a przy załadunku wcale nie chciały się zmniejszać. Zasypaliśmy totalnie nową siedzibę, ale sytuacja już jest opanowana, prawie wszystkie książki już stoją na półkach. Zapraszamy serdecznie naszych Czytelników do nowej siedziby przy Placu Wolności 3, w budynku Pyrzyckiego Domu Kultury – Dział dla Dzieci mieści się na parterze (tam, gdzie poprzednio), Dział dla Dorosłych mieści się na I piętrze, w pomieszczeniach zajmowanych wcześniej przez bibliotekę pedagogiczną.

>>> czytaj wiecej <<<

Spotkanie autorskie ze Stefanią


22 maja 2013


        Z okazji wydania piątego albumu poetyckiego oraz w ramach Tygodnia Bibliotek w Pyrzyckiej Bibliotece Publicznej, 15 maja 2013 roku odbyło się spotkanie autorskie z pyrzyczanką panią Stefanią Jendraszczyk. W spotkaniu wzięła udział młodzież klas II Zespołu Szkół nr 1 w Pyrzycach wraz z opiekunem Dariuszem Dziengowskim oraz pani Maria Kozłowska i pan Janusz Kaźmierczak reprezentujący Burmistrza Pyrzyc. Spotkanie otworzyła Grażyna Poczciwińska witając przybyłych gości, po czym oddała głos pani Stefanii.

>>> czytaj wiecej <<<

Rajd integracyjny „Szlakiem Walk o Pyrzyce”


10 marca 2013


        2 marca 2013 roku z okazji 68. rocznicy zakończenia walk o Pyrzyce w Pyrzyckiej Bibliotece Publicznej gościli uczestnicy rajdu integracyjnego „Szlakiem Walk o Pyrzyce”, którego organizatorem byli: Klub PTTK Ziemi Pyrzyckiej oraz Szkoła Podstawowa z Brzeska.

>>> czytaj wiecej <<<

Przedszkolaki w Pyrzyckiej Bibliotece Publicznej


10 marca 2013


        Od 20 lutego do 11 marca w Oddziale dla Dzieci Pyrzyckiej Biblioteki Publicznej odbył się cykl spotkań z przedszkolakami różnych grup wiekowych. Odwiedziły nas trzy-, cztreo- i pięciolatki z Przedszkola Publicznego nr 4 „Bajkowa Kraina”. Dla nich była to już druga wizyta, podczas pierwszej zapoznały się z działami biblioteki i zasadami korzystania z niej. Tegoroczne wizyty miały na celu zapoznanie dzieci z autorami utworów dla nich i ich twórczością.

>>> czytaj wiecej <<<

Ferie zimowe w Pyrzyckiej Bibliotece Publicznej


20 lutego 2013


        „Ferie w bibliotece” rozpoczęły się od czytania „Wielkiej księgi wierszy dla dzieci”. Następnie dzieci lepiły z plasteliny lub rysowały ulubione postaci z wierszy lub bajek. Pierwszy dzień ferii zakończył się zabawą „Kim jestem?”.
        Drugi dzień poświęcony był Władysławowi Bełzie i jego twórczości dla dzieci, w związku z przypadającą 29 stycznia 2013 roku – 100. rocznicą jego śmierci. Czytane i recytowane były jego utwory p.t. „Kto ty jesteś?”, „Abecadło o chlebie”, a następnie dzieci zilustrowały utwory.

>>> czytaj wiecej <<<

Ferie zimowe w filii PBP "Sady"


20 lutego 2013


        W filii PBP „Sady” ferie zimowe rozpoczęliśmy pod hasłem „Nasza zima zła”. Zabawy plastyczne polegały na wykorzystaniu białego papieru do stworzenia zimowych dekoracji: gwiazdek, bałwanków, śnieżynek (rysowanie, malowanie farbami, wycinanie, ...).

>>> czytaj wiecej <<<

Ferie zimowe w filii PBP w Żabowie


20 lutego 2013

        Ferie zimowe w filii PBP w Żabowie rozpoczęliśmy wraz z Przedszkolem Publicznym w Żabowie od „Urodzin królika Leonka”, głośno czytaliśmy bajki, malowaliśmy, były tańce z balonami oraz poczęstunek.

>>> czytaj wiecej <<<

Uaktualnianie katalogów


20 lutego 2013


        Ponieważ katalogi muszą przedstawiać aktualny stan księgozbioru, trwają intensywne i żmudne prace nad ich zawartością.

>>> czytaj wiecej <<<

Wystawa z okazji 750-lecia Pyrzyc


20 lutego 2013

        18 stycznia br. (piątek) w Pyrzyckim Domu Kultury zainaugurowano jubileusz 750-lecia Pyrzyc.
        Pyrzycka Biblioteka Publiczna również włączyła się do uświetnienia tego jubileuszu. Z tej okazji w holu Pyrzyckiego Domu Kultury można było zobaczyć mapy i plany Pyrzyc, fotografie miasta z różnych lat (przedwojenne, zniszczonego miasta, jego odbudowy po czasy współczesne) oraz fotografie niektórych cennych eksponatów znajdujących się w Dziale Tradycji – Muzeum Ziemi Pyrzyckiej. Oprócz zbiorów PBP swoje prace dotyczące Pyrzyc prezentowali słuchacze Uniwersytetu III Wieku
z sekcji plastycznej: Kazimierz Cielecki, Lidia Boczkowska, Jerzy Frymus.

>>> czytaj wiecej <<<

„Ferie w bibliotece”


21 stycznia 2013


Plan zajęć i zabaw prowadzonych
w Pyrzyckiej Bibliotece Publicznej
podczas ferii zimowych 2013

>>> czytaj wiecej <<<

PYRZYCKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA

ogłasza II konkurs na

KRONIKĘ RODZINNĄ

 

>>> czytaj wiecej <<<

 © Pyrzycka Biblioteka Publiczna

Wszystkie Prawa Zastrzeżone

www.biblioteka.pyrzyce.info.pl